Povremeno čišćenje odvoda i kanalizacije su najbolja prevencija da u vašem domu odvod i kanalizacija funkcionišu kako treba. Stara izreka kaže gram prevencije vredi kilogram lekova. Većina nas i ne razmišlja o redovnom čišćenju sve dok se problem sa odvodom i kanalizacijom ne dogodi. Povremeno čišćenje odvoda i kanalizacije sprečiće zagušenje odvoda i izlivanje vode, kao i pojavu neprijatnih mirisa.
Povremeno čišćenje odvoda i kanalizacije
Nakupljanje hemijskih naslaga i masnoća na unutrašnjost vodovodnih i kanalizacionih cevi može dovesti do korozije. Povremeno čišćenje odvoda i kanalizacije može sprečiti zagušenje odvoda, pucanje cevi i curenje vode. Čišćenje produžava vek postojećih cevi, tako da nećete imati dodatnih troškova koje iziskuje zamena postojeće vodovodne instalacije. Prednosti čišćenja odvodnih i kaalizacionih cevi su brojne. Brže i efikasnije oticanje vode. Voda neće „stajati“ u odvodu već će polako skliznuti niz cev. Čist kuhinjski odvod ili bilo koji drugi vodovodni čvor neće prelivati ili izlivati vodu. Ovo je još važnije u odvodima za wc šolje jer će se održavanje ovih cevi čistim, sprečiti izlivanje fekalija i prljave vode. Neprijatni mirisi koji se osećaju su znak da odvodi i cevi nisu čisti i da je došlo do nakupljanja plesni i bakterija. Zapamtite, ples voli mračno i vlažno okruženje, a unutrašnjost odvoda u vašem domu ima sopstveni mrak i vlagu. Nemojte se samo oslanjati na redovan protok vode da biste isprali ples jer to možda neće biti dovoljno.Temeljnim čišćenjem možete uništiti i sprečiti ulazak bakterija. Čist odvod, posebno u kupatilu, spreči će rast plesni i bakterija. Naravno, najočiglednija prednost povremenog čišćenja odvoda je ta što će sprečiti stvaranje začepljenja.
Kako očistiti odvode i kanalizaciju
Naravno, znanje kako pravilno da očistite odvodne cevi je presudno za otkrivanje prednosti čišćenja odvoda. Mnogi ljudi će, radi jednostavnije upotrebe, koristiti hemijska sredstva za čišćenje odvoda kako bi očistili začepljene cevi u svom domu. Iako ograničena upotreba takvih proizvoda verovatno neće prouzrokovati trajno oštećenje cevi, prekomerna upotreba ovih proizvoda može naneti štetu i cevima i korisniku. Međutim, ovi hemijski tretmani su još uvek nedovoljni za čišćenje cevi u vašem domu, jer ne pročišćavaju nakupljanja sa strane, već jednostavno protiču mimo, bez da očiste cev. Čista voda sa sirćetom je manje oštar postupak. Dodavanjem tople vode i sode bikarbone u sirće možete efikasno ukloniti mirise uzrokovane bakterijama i očistiti ostatke kako biste sprečili začepljenje u budućnosti. Izlijte polovinu šolje sode bikarbone i dodajte pola šolje sirćeta. Ostavite da rastvor stoji 15 minuta. Nakon toga sipajte vrelu vodu niz odvod. Mrlje i naslage minerala takođe se mogu ukloniti ako očistite vodovodne cevi sirćetom i sodom bikarbonom.
Prednosti čišćenja odvoda i kanalizacije uz stručnu pomoć
Ponekad je za čist odvod kupatila ili kuhinje potrebna veća pomoć nego što je to rastvor sirćeta. U ovom slučaju, najbolji način čišćenja odvoda bi bilo korišćenje alata. Mnoga začepljenja ili primeri nakupljanja drenaže mogu se lako očistiti iz cevi pomoću lako dostupnih alata. Sajle mogu biti posebno efikasne u uklanjanju viška nakupljanja sa strana cevi, s obzirom na način na koji su dizajnirane da deluju. Odgušenje sajlom se može raditi ručno ili mašinski. Ako se uobičajena kućna rešenja ne pokažu dovoljna za čišćenje vaših cevi, ne zaboravite da možete dobiti pomoć od stručnih lica. Profesionalni vodoinstalater koristi moderne tehnologije kako bi otklonio zagušenje odvodnih cevi i kanalizacije. Uprkos merama koje možda preduzimate redovno za čišćenje odvoda, velike su šanse da će u nekom trenutku doći do ozbiljnih zagušenja. Brza i pouzdana profesionalna usluga vodoinstalatera može vam vratiti vodovodnu instalaciju, kanalizaciju i odvode u normalu.